سوداوی ها

سوداوی ها و گیاهان دفع سودا

سوداوی ها

در بدن انسان چهار خلط با نام‌های سودا، صفرا، بلغم و خون وجود دارد‌. مقدار کم هر یک از این اخلاط در بدن ضروری است؛ اما رسوب آن در اندام‌های بدن عوارض دارد‌.

در صورتی که هر کدام از این اخلاط بر اخلاط دیگر غلبه کند، باعث بیماری‌های روحی و جسمی می‌شود‌. غلبه سودا و صفرا بیش‌تر از دو خلط دیگر رخ می‌دهند.و باعث بروز بیماری می‌شود. که این بیماری بسته به سن و جنسیت فرد می‌تواند متفاوت باشد. و به شکل‌های متفاوتی ظاهر شود.

اگر غلبه سودا مدت زیادی ادامه داشته باشد به سودای سوخته تبدیل می‌شود. که درمان آن سخت‌تر است. معمولا افراد در اوایل شروع این بیماری به آن توجه نمی‌کنند .وهمین بی‌توجهی باعث تبدیل آن به سودای سوخته می‌شود که درمان آن طولانی است‌. در این مقاله قصد داریم از خلط سودا، غلبه و درمان آن بگوییم.

مزاج شناسی

در طب سنتی چهار نوع طبع وجود دارد که شامل سرد و خشک، سرد و تر، گرم و خشک و گرم و تر هستند. و آن‌ها را همچنین به‌ ترتیب با نام‌های سوداوی ها، بلغمی، صفراوی و دموی می‌شناسند. برخی از افراد طبع سوداوی دارند؛ اما در برخی مواقع یک نوع ماده سمی، که به آن سودا می‌گویند. به دلیل سبک زندگی نادرست، در بدن افزایش پیدا می‌کند که می‌تواند سبب ایجاد دشواری برای فرد شود؛ به همین دلیل افراد باید با اصلاح سبک زندگی خود برای دفع سودا اقدام نمایند.

سودا چیست؟

خلط سودا، سنگین‌ترین خلط از بین چهار خلط در بدن است که رنگ آن سیاه است‌. خلط سودا، از خوردن غذا‌های سودازا در کبد و همچنین از رسوب و سوختن خلط صفرا در بدن تولید می‌شود‌.

مرکز نگهداری خلط سودا طحال است و هنگام نیاز به دریچه معده ریزش و باعث احساس گرسنگی در فرد می‌شود‌. سودا در حالت متعادل هیچ‌گونه عوارضی ندارد و حتی برای حیات انسان ضروری است؛

اما اگر از حالت تعادل خارج شود مضر است‌. اگر سودا خارج از حد در بدن رسوب کند و درمان نشود، می‌تواند منجر به انواع سرطان‌ها و مشکلات دیگر در بدن شود.

بافت سرطانی، مزاجش سودا است و سرطان در هر عضو، ناشی از رسوب سودا در آن عضو است. از این رو برای پیشگیری از سرطان باید از همان اول که غلبه سودا کم است به فکر درمان سودا بود‌.

از دلایل غلبه سودا می‌توان به غم و نگرانی مداوم و خواب زیاد و ناتوانی طحال و ‌کشیدن سیگار و غذاهای فریز شده و عوامل بسیار زیاد دیگری اشاره کرد که در ادامه به توضیح مفصل دلایل و همچنین درمان غلبه سودا خواهیم پرداخت.

سوداوی ها

دلایل ایجاد طبع سوداوی

افزایش سودا در بدن اغلب به دلیل سبک زندگی نادرست اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال استفاده بیش از حد از وسایلی که امواج الکترومغناطیسی تولید می‌کنند. همچون کامپیوتر و گوشی موبایل، دیر خوابیدن و کم خوابی، فشار خیلی زیاد به بدن، قرار گرفتن در معرض سرما یا گرمای شدید، زیاده‌روی در مصرف غذاهای سرد و خشک، مصرف میوه‌های نارس، آسیب زدن به بدن همچون انجام برخی ورزش‌ها، بی‌تحرکی فکری، بی‌تحرکی جنسی، ایستاده غذا خوردن، پرخوری، مصرف داروهای سردی، زیاد خوابیدن، خوابیدن در صبح یا هنگام غروب، نشستن مداوم و… از جمله رفتارهایی هستند که سبب افزایش سودا در بدن می‌شوند.

همچنین مصرف بیش از حد برخی از مواد غذایی می‌تواند سبب افزایش سودا در بدن شود از جمله مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

سوسیس و کالباس

اسپاگتی و لازانیا

برنج سفید

ماهی دودی

حبوباتی همچون عدس و لوبیا

سبزیجاتی همچون کرفس، جعفری، بروکلی، هویج، کدو حلوایی و…

میوه هایی همچون موز، گلابی، انگور، طالبی، آناناس، انبه و خربزه

انواع تن و کنسرو

مواد غذایی که به آن‌ها نگهدارنده و رنگ مصنوعی زیادی زده باشند

و همچنین در طب اسلامی رفتارهایی همچون مصرف غذاهای حرام، نبودن انس زمینی .ویا معنوی نیز از دلایل بروز طبع صفراوی است.

غلبه سودا با بدن سوداوی ها چه می‌کند؟

تا اینجا درباره این توضیح داده شد که سودا چیست؟ سودا می‌تواند سبب بروز علائمی در افراد شود. که مهم‌ترین آن‌ها وسواس. اضطراب، دیدن خواب بد، کدر شدن سفیدی چشم، سوزش معده، بوی بد دهان، تپش قلب خود به خود، تیرگی پوست صورت، یبوست، گرایش به خوردن غذاهای شیرین و گرم، عصبانیت و لجبازی هستند. این عوارض نه‌تنها بر زندگی خود فرد تاثیر می‌گذارند.بلکه می‌توانند سبب آزار اطرافیان شوند؛ به همین دلیل دفع سودا ومصرف غذاهای سودابر برای این افراد باید در اولویت قرار بگیرد.

سوداوی ها، باید تلاش کنند، رژیم لاغری و رژیم غذایی خود را طوری تنظیم نمایند. که سودا در بدن آن‌ها افزایش پیدا نکند. به همین دلیل باید از مواد غذایی با طبع گرم استفاده کنند تا مصلح طبع آن‌ها باشد و آن را متعادل سازد. همچنین مصرف غذاهایی که سردی هستند نیز باید به حداقل برسد و در صورت مصرف، باید همراه با میزان کافی مصلح باشد. افزایش سودا در بدن عوارضی دارد که روی سلامتی فرد و همچنین وزن او تاثیر می‌گذارد.به همین دلیل باید تلاش کنید با متعادل نمودن رژیم غذایی خود از تجمع سودا و اضافه وزن یا کاهش وزن سریع شدید، خودداری کنید.

علائم غلبه خلط سودا در بدن سوداوی ها

علائم سودا در پوست سودای ها

تیرگی رنگ پوست و تمایل آن به سیاهی به خصوص تیره‌گی زیر چشم، خارش و سوزش پوست، اگزما، خشکی پوست، ایجاد لکه‌های تیره کوچک یا بزرگ در سطح پوست.

در سر و گردن سوداوی ها

پیر چشمی، بدخوابی، آب سیاه، وسواس، فکر و خیال زیاد، بدبینی، وزوز گوش و حساس شدن به صداها و بوها

در استخوان و مفاصل سوداوی ها

.لرزش دست و پا و لرزش بدن، خشکی مفاصل، محدودیت حرکتی‌

در قلب و عروق سوداوی ها

تپش قلب، گرفتگی عروق قلبی، گرفتگی عروق مغزی، بواسیر، واریس پا، هموروئید و و تمامی بیماری‌های صعب العلاج مانند ام اس و انواع سرطان‌ها.

اصلاح مزاج سوداوی ها

برای درمان سودا، اقدامات زیر را توصیه می‌کنند که می‌تواند به درمان سودا کمک کند:

.ورزش‌های ملایم و پیاده‌روی روزانه

.مصرف دارو ضد سودا مانند ماء‌الجبن و سرکه انگبین

مصرف غذاهای دفع کننده سودا مانند نخود، انواع شربت‌های ترش و شیرین طبیعی مثل شربت آب لیمو، سوپ با سبزی‌های گرم مزاج، عسل، رازیانه، شلغم.ترب، ترپچه، مرزه، انجیر، آلو شیرین، ترخون، کشمش، فندق، نعنا، مویز، کشمش، گندم، کنجد، بادرنجبویه و…

اعمال یداوی مانند حجامت، انواع بادکش‌ها و ماساژها، روغن مالی، زالو اندازی برای درمان غلبه سودا می‌تواند بسیار موثر باشد به شرط اینکه زیر نظر متخصص طب سنتی صورت گیرد‌.

گرایش به معنویات مانند تلاوت قرآن، نماز خواندن و سجده طولانی مدت راه بسیار موثری برای رفع سودای مغز است

سودا، افیون بدن است و غلبه آن باعث دردهای مفصلی، ضعف بدن، گرفتگی عروق و غلظت خون می‌شود‌. از عوارض غلبه سودا می‌توان به فشارهای عصبی و مختل شدن رابطه شخص با خود و دیگران اشاره کرد.

پس بهتر است کمر همت را ببندیم. و از رفتارهایی مانند خواب بیش از حد زیاد یا کم، نگرانی بیش از حد، غذاهای فریز شده، استفاده زیاد از موبایل و کامپیوتر. خوردن مشروبات الکی، کشیدن سیگار. پرخوری و کم‌خوری و کار پرفشار و بیکاری جدا دوری کنیم.

دمنوش‌ های دفع سریع در سوداوی ها

همانطور که گفته شد یکی از عوارض افزایش سودا در بدن استرس و اضطراب است. به همین دلیل مصرف دمنوش‌هایی که به کاهش استرس کمک می‌کنند و در آرامش اعصاب نقش دارند. به دفع سودا کمک می‌کند. از جمله دمنوش‌های دفع سودا می‌توان به دمنوش لاغری گل گاوزبان همراه با به‌لیمو و دمنوش گل محمدی همراه با رزماری اشاره کرد.دمنوش بابونه نیز به تقویت معده کمک می‌کند. می‌تواند پس از مصرف غذاهای سودایی، به عنوان یک سودابر عمل کرده و آسیب‌های آن را کم کند.

همچنین دمنوش گزنه به دلیل طبع گرمی که دارد یکی از دمنوش‌های دفع سودا است. که به تقویت معده و کلیه در کسانی که به دلیل افزایش سودا آسیب دیده‌اند.کمک می‌کند.برخی عرقیات نیز در دفع سودا موثر هستند که از آن میان می‌توان به سرکه انگبین برای دفع سودا اشاره کرد. اغلب عرقیاتی که طبع گرم دارند. می‌توانند به بهبود عوارض سودا در بدن کمک کنند.

سوداوی ها

ورزش و دفع سودا در سوداوی ها

همانطور که گفته شد. علائم دفع سودا از بدن سوداوی ها یکی از رفتارهای نادرستی که سبب افزایش سودا در بدن می‌شود. نشستن به مدت طولانی و عدم تحرک است. به همین دلیل ارتباط ورزش و دفع سریع سودا کاملاً واضح است. می‌توان در روز زمان کوتاهی، در حدود حداقل ۳۰ دقیقه، برای انجام ورزش‌های سبکی که به درمان سریع سودا کمک می‌کند. اختصاص داد.پیاده روی یکی از ورزش‌هایی است که برای دفع سودا موثر واقع می‌شود. انجام حداقل ۳۰ دقیقه از آن در طول روز، نه‌تنها به  درمان سریع سودا، بلکه به کاهش وزن و افزایش متابولیسم کمک می‌کند.

کسانی که علاقه به پیاده روی ندارند. می‌توانند از دوچرخه سواری و یا دویدن برای دفع سریع سودا استفاده کنند. البته پیش از انجام این ورزش‌ها باید بدن خود را گرم کنید. یکی از راه های ساده برای انجام ورزش و  درمان سریع سودا در بدن، انجام حرکات کششی هنگام بیدار شدن از خواب و بیرون آمدن از رختخواب است. زیرا به شما کمک می‌کند در ابتدای روز سرحال شوید. انواع دیگری از ورزش‌ها همچون سوارکاری، تیراندازی، شنا و… نیزز می‌توانند به عنوان ورزش‌های ملایم برای  درمان سریع سودا مناسب باشند.

در صورت تمایل می توانید به قسمت بلاگ در سایت www.yasnaab.ir مراجعه نموده و مقاله ما را در خصوص مزاج بلغمی مطالعه نمائید.